Co to jest alergia?

Alergia, zwana też nadwrażliwością, jest nieprawidłową reakcją organizmu na różne bodźce, które u zdrowych osób nie wywołują żadnych objawów. Uczulenia zaliczane są także do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Oznacza to, że spora liczba osób choruję na jakąkolwiek odmianę alergii.

Układ odpornościowy człowieka posiada wiele mechanizmów ochronnych, które pomagają zwalczyć wszelkie nieprawidłowości. Do mechanizmów tych zaliczają się m.in. granulocyty, komórki tuczne bądź określone przeciwciała. W momencie wtargnięcia alergenu do organizmu, rozpoczyna się wytwarzanie mechanizmów obronnych, pomimo, iż alergen jest nieszkodliwy.

Do najczęstszych alergii zalicza się m.in. alergię na pyłki roślin, alergię pokarmową czy alergię kontaktową. W przypadku uczulenia na określone składniki pokarmowe, należy unikać żywności, która zawiera je w swoim składzie. Alergia na pyłki roślin występuje zazwyczaj sezonowo, co uzależnione jest od pory pylenia danej rośliny.

Do głównych objawów alergii zalicza się m.in. alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek, astma, pokrzywka, wyprysk bądź obrzęk. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, zwłaszcza gdy wystąpiły objawy. Niekiedy kontakt z alergenem, może powodować wstrząs anafilaktyczny, który w przypadku braku reakcji, prowadzi do śmierci uczulonego.

Cholinex bez cukru cena Fraxodi Bactroban ulotka