Jak wykrywa się uczulenia?

Diagnostyka alergii polega na wykonaniu odpowiednich testów, takich jak testy skórne lub badania krwi.

W wielu przypadkach wykonywane są skórne testy punktowe. Przeznaczone są przede wszystkim dla tych osób, u których reakcja alergiczna zachodzi bardzo szybko. Najczęściej wykonuje się je u osób, u których istnieje podejrzenie alergii wziewnej oraz u chorych na atopowe zapalenie skóry. Polegają one na nakłuciu fragmentu skóry, a następnie nałożeniu na nią alergenu. Odczyn alergiczny pojawia się po kilkunastu minutach. Niejednokrotnie wykonuje się kilka prób kontrolnych, ażeby diagnoza była pewna. W momencie pojawienia się zaczerwieniania lub bąbli w miejscu nakłucia, uznaje się, że dany alergen jest czynnikiem uczulającym daną osobę.

U osób, u których podejrzewa się alergię kontaktową, wykonuje się naskórkowe testy płatkowe. Badanie wykonuje się na skórze palców, pod warunkiem, że nie występują na nich żadne wykwity. Próbka z alergenem nakładana jest na konkretny palec. Całość zakleja się specjalnym plastrem, a po upływie kilkudziesięciu godzin, lekarz sprawdza wyniki.

Alergicy mogą być też poddani badaniom krwi. Polega ono na oznaczeniu obecności przeciwciał IgE, które odpowiedzialne są za wywołanie alergii.

Fraxiparine - 2850 inwazyjna choroba meningokokowa może dotknąć każdego!