Na czym polega immunoterapia?

Prolongatum

Immunoterapia zwana jest także odczulaniem. Skierowana jest do osób, u których reakcja alergiczna następuje w wyniku kontaktu z alergenem zewnętrznym. Głównym celem tej terapii jest zmniejszenie wrażliwości alergika na dany alergen. Dzięki temu można znacznie ograniczyć nasilające się objawy alergiczne.

Nie u każdego alergika przeprowadza się jednak ten sposób leczenia. Ustalany on jest indywidualnie przez lekarza specjalistę. Lekarz musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, w trakcie którego zapoznaje się z historią choroby, a także wynikami przeprowadzonych testów, np. testów skórnych punktowych.

Immunoterapię można stosować zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. W niektórych przypadkach istnieją jednak przeciwwskazania do tego leczenia. Są to m.in. choroby nowotworowe, a także niektóre zaburzenia układu odpornościowego.

Alergicy, którzy zakwalifikowali się do immunoterapii, aplikuje się szczepionkę. Początkowo jej dawki są niewielkie, z czasem jednak stopniowo wzrastają. Terapię stosuje się przez kilka lat. Pacjentom, którzy dopiero rozpoczynają leczenie, podaje się zastrzyki kilka razy w miesiącu. W późniejszym etapie, częstotliwość zastrzyków zmniejsza się.

W przypadku alergików na pyłki roślin, odczulanie przeprowadza się w okresie pylenia roślin. W przypadku osób uczulonych na sierść zwierząt bądź roztocza kurzu domowego, stosuje się odczulanie całoroczne.

BENLYSTA 120 mg proszek Bisacodyl GSK - 10mg cena