Najczęstsze choroby alergiczne

Alergia jest specyficzną chorobą, u której objawy ukazują się w wyniku kontaktu z alergenem. Osoby uczulone zazwyczaj posiadają podobne dolegliwości.

Wielu alergików uskarża się na alergiczne zapalenie spojówek. Dolegliwość spowodowana jest produkcją swoistych przeciwciał IgE, które skierowane są na konkretny alergen. Komórki tuczne znajdujące się w oku, zaczynają produkować histaminę, która przyczynia się do powstania charakterystycznych dolegliwości, takich jak miejscowe swędzenie, zaczerwienienie oraz podrażnienie oczu. Wyróżnia się ostre, przewlekłe oraz przetrwałe zapalenie spojówek. Niekiedy leczone jest to za pomocą specjalistycznych leków.

Pokrzywka jest zmianą skórną, w której dochodzi do powstania czerwonawych, swędzących bąbli. Pokrzywkę mogą powodować niektóre leki, alergeny wziewne czy kontaktowe. Czasem powstaje na skutej spożycia danego produktu. Zmiany skórne niekiedy pojawiają się po użądleniu osy lub pszczoły.

Obrzęk naczynioruchowy dotyczy najczęściej osób uczulonych na jad niektórych owadów, pod spożyciu poszczególnych leków czy w wyniku alergii pokarmowej. Za powstanie obrzęku skóry odpowiedzialne są związki o nazwie kininy.

Havrix Adult