Uczulenie na jad owadów

Infanrix IPV zobacz jakie są drogi zakażenia żółtaczką

Objawy alergiczne u osób uczulonych najczęściej pojawiają się w wyniku użądlenia przez owady błonkoskrzydłowe. Należą do nich m.in. osy, pszczoły, trzmiele czy szerszenie. Jad tych owadów zawiera białka, które powodują powstanie odczynów alergicznych. Dotyczy to jednak wyłącznie osób z nieprawidłową reakcją układu immunologicznego.

Objawy zazwyczaj pojawiają się dość szybko po użądleniu, często po upływie kilkunastu minut. W miejscu uczulenia pojawia się obrzęk, zaczerwienienie. Alergik odczuwa również ból. Niekiedy objawy dotyczą całego organizmu. Wówczas osoba uczulona może posiadać świszczący oddech, problemy z mówieniem lub odczuwać nudności.

Użądlenie może również spowodować rozwój wstrząsu anafilaktycznego. Osobę ze wstrząsem należy jak najszybciej przewieźć do szpitala, w celu podania adrenaliny. Ponadto należy na bieżąco sprawdzać ciśnienie tętnicze.

Osoby uczulone na jad owadów mogą być poddani immunoterapii. Odczulanie przeprowadza się w kilku etapach, w trakcie których alergikowi aplikowane są zastrzyki. Mają one złagodzić objawy uczulenia, a z czasem zmniejszyć wrażliwość na alergeny zawarte w jadzie.

http://www.gsk.com.pl/produkty/Bactroban-20-krem.html Physiogel Balsam nawilżający do ciała cena